Jak správně topit palivovým dřevem?
Palivové dřevo nabízí v současné energetické krizi dostupné alternativní řešení. Lze jím levně
vytápět i ohřívat vodu. Víte ale, jaké dřevo použít, aby byla vaše úspora i získané teplo co
největší? V tomto článku vám odpovíme na ty nejzásadnější otázky.
Je lepší tvrdé nebo měkké dřevo?
Měkké dřevo se zapálí už při nízké teplotě, a slouží na rychlé, efektivní roztápění topeniště, domov
byste s ním ale ohřívali jen těžko. A hlavně draze. Spaluje se totiž rychleji než tvrdé dřevo a pro
získání požadované teploty byste spotřebovali několikanásobně větší množství. Jeho dlouhý plamen brzy slábne, proto je potřeba zavčasu přiložit tvrdým palivovým dřevem. To se sice pomaleji
rozhořívá, zato poskytuje stabilní, dlouhotrvající teplo.
Jaká je nejlepší dřevina?
Buk a dub rychle vysychají, snadno se štípou a jsou tím nejúspornějším palivem pro vaše topeniště i
peněženku. Poskytují rovnoměrné teplo a zanechávají v topeništi rozžhavené uhlíky, které ještě dlouho po dohoření příjemně ohřívají místnost. Protože hoří dlouze a vydatně, snižují spotřebu paliva i nutnost opětovného přikládání. Buk se hodí do všech typů kamen, kotlů i krbů, dubem by se mělo přikládat do krbových kamen a krbových vložek. Nejlepší je pak štípané palivové dřevo, které je nejodolnější, má nejlepší výkon a nevyžaduje další zpracování.
Jak vlhké má být dřevo?
Předpokladem správného vytápění je suché dřevo, respektive dřevo s obsahem vlhkosti ideálně 20 – 25 %. Obecně platí, že čím je vlhkost nižší, tím lepší je pak výhřevnost. Čerstvě pokácené dřevo může dosahovat dokonce 50% vlhkosti a poloviční výhřevnosti. Mokré dřevo hodně kouří, opakovaně zhasíná a produkuje velké množství dehtu, které znečišťuje ohniště i komín. Vysychat by proto mělo alespoň 2 letní sezóny. Příliš nízká vlhkost naopak způsobí, že přesušené dřevo shoří rychle jako papír.
Jak dřevo skladovat?
V otevřeném, ale zakrytém prostoru, kde může pohodlně dosychat a zároveň být chráněno proti dešti. Ideální je přístřešek s odhalenými bočními stěnami, zespodu izolovaný například paletou. Na takovém místě může dřevo volně dýchat a odolávat vlhkosti, která přichází od země, plísním i houbám. Dřevníku se líbí na sluníčku a návětrné straně domu. Pokud nemáte možnost zastřešení, nechte dřevo navolno a přikryjte ho nepromokavou plachtou, kterou po každém dešti sejměte. Do garáže ani sklepa dřevo rozhodně nepatří.