- Úvod
- PALIVOVÉ DŘEVO
Palivové dřevo
Jaké jsou výhody palivového dřeva?
Lidé topí dřevem odnepaměti, jako jediný zdroj tepla ho využívali ještě dávno před tím, než vůbec existovala kamna a krby. Dřevo vnese do každého domova i chalupy pocit sounáležitosti s přírodou, harmonii a klid. Teplo, které vydává nás dokáže zahřát na těle i duši. Pohled do hořícího krbu je zkrátka k nezaplacení... To ale zdaleka nejsou všechny výhody, které palivové dřevo nabízí! Z ekonomických i ekologických důvodů dnes musíme hledat alternativní, obnovitelná paliva. Dřevo je přírodní, udržitelný a uhlíkově efektivní zdroj energie.
Palivové dřevo je snadno dostupné, cenově výhodnější než fosilní paliva, pro pořízení nejsou potřeba žádné velké investice a snadná je i jeho údržba. Stačí ho skladovat na zastřešeném místě a vydrží vám i desítky let. Pokud dřevem vytápíte pouze konkrétní místnost, kterou zrovna potřebujete, vaše náklady se ještě více sníží. Kvalitní může být i levné palivové dřevo, vždy je lepší upřednostnit dřevo s certifikací.
Proč štípané bukové palivové dřevo?
Buk nabízí skvělý poměr cena:výkon. Jedná se o tvrdé palivové dřevo, které je pevné, a přitom málo pružné. Má vyšší hustotu než měkká dřeva, proto se vyznačuje mnohem lepší výhřevností. Hoří pomaleji, výrazně déle a stabilně žhne, vydává minimum jisker, a navíc poměrně rychle vysychá.
Palivové dřevo z buku je považované za to vůbec nejkvalitnější, nejvýhřevnější a zároveň ideální pro jakákoliv kamna, kotle i krby. Pro svoji neutrální vůni je kromě vytápění oblíbené také při uzení potravin a grilování. Neúměrné zdražování cen elektrické energie a plynu nás chtě nechtě pomalu vrací do dob našich předků, kdy dřevo bylo mnohdy jediným zdrojem tepla. V případě stále častěji zmiňovaného black-outu může být dřevo naším zachráncem. Vytopit s ním lze nejen dům, v případě, že nebude plyn, ale také ohřát vodu, když vypadne elektrická energie. I proto vybírejte vysoce kvalitní, zdravé a dobře vysušené dřevo, které vydrží.
Štípané palivové dřevo je připravené k okamžitému použití a nevyžaduje žádné další časové ani finanční investice. Narozdíl od celých špalků, kterými se topí ve velkých kotlích a topeništích, vysychá štípané palivové dřevo rychleji, lépe hoří a při štípání navíc dochází k zamezení případných hnilob nebo plísní.
Jak velkou zásobu si udělat na topnou sezónu?
Spotřeby dřeva se bude lišit domácnost od domácnosti. O tom, jak velkou zásobu palivového dřeva byste si měli udělat rozhoduje hned několik faktorů. Záleží nejen na kvalitě zatopení vašeho domu nebo chalupy a na tom, na kolik stupňů se chcete ohřát, ale také na tom, jak efektivně dokáže konkrétní topeniště vytápět, jak dobře vám těsní okna i jak často prostor větráte. V neposlední řadě hraje roli také počasí. Pokud máte v úmyslu spolehnout se na jiný zdroj tepla a palivovým dřevem si přitopit pouze příležitostně, bude pro vás zásoba 5 až 10 prostorových metrů dřeva (PRM) dostačující. Při vytápění výhradně dřevem, doporučujeme připravit si na sezónu alespoň 15, v ideálním případě 25 PMR. Chystáte-li se ale používat palivové dřevo i k ohřevu vody, počítejte s navýšením spotřeby, která se může vyšplhat i k 30 PRM.
Jak poznat, že je palivové dřevo suché?
Palivové dřevo, které má menší podíl vody, dokáže vydat větší množství energie, tedy tepla. Vlhké dřevo zanechává v topeništi dehet, který zabraňuje plnému linutí tepla, při dlouhodobém používání navíc zkracuje jeho životnost. Čerstvě naštípané dřevo obsahuje až
50 % vody a není vhodné k okamžité spotřebě. Doporučená vlhkost dřeva je okolo 20 %. Jak to můžete sami poznat? Nejčastěji používanou metodou je tzv. digitální vlhkoměr, který pomocí ocelových hrotů zapíchnutých do dřeva změří skutečnou vlhkost dřeva, nikoliv pouze vlhkost jeho kůry. Suché palivové dřevo poznáte po zvuku. Zkuste narazit kusem na kus a pokud budete „zvonit“, je vyschlé a připravené k topení. Pokud vám to prostor dovolí, je ideální uložit zásoby dřeva, nebo alespoň část, přímo ke kamnům nebo krbu. Skladujete-li dřevo venku na vzduchu, pak ho proti dešti chraňte přikrytím a dovnitř ho přeneste minimálně 2 hodiny před tím, než budete vytápět. Umožníte mu tak, aby doschlo a lépe hořelo. Myslete na to, že vhodným skladováním se kvalita dřeva časem zvyšuje.
Co říkají na topení palivovým dřevem statistiky?
Dřevo je považováno za vůbec první zdroj energie lidstva. I v dnešní době je stále považováno za nejdůležitější samostatný zdroj obnovitelné energie poskytující asi 6 % z celkových globálních dodávek primární energie. Dřevěné palivo ve srovnání s uhlím snížilo emise uhlíku o 74 až 85 %, vezmeme-li v úvahu celý životní cyklus obou paliv, včetně emisí z výroby a dopravy i možné změny ve využívání půdy. Vytápění českých domácností biomasou, nejčastěji právě palivovým dřevem, se podílí více jak 40 % na celkové výrobě energie z obnovitelných zdrojů energií. Ročně se v České republice spotřebuje v domácnostech 4 až 6 milionů, pro orientaci je to méně než 15 % z celkové roční těžby dříví.
Letos ale dřevaři hlásí enormní prodej dřena, uvidíme, jak se aktuální situace promítne do čísel v příštím roce. Jedno je jisté, cena palivového dřeva neúprosně roste a dborníci varují, že se může vyšplhat ještě několikanásobně výše.
V našem internetovém obchodě nabízíme palivové dřevo na prodej za výhodné ceny.