Obkladové a podlahové palubky: v čem je rozdíl?
Ani podlahové ani obkladové palubky nebudete měnit každý rok, proto by jste měli výběru věnovat maximální pozornost. Ještě, než se do stavby nebo rekonstrukce pustíte, přečtěte si raději náš článek. Ušetří vám spoustu času, energie a v konečném důsledku i peněz. Investujte chytře s dlouhodobý výhledem. Berte v potaz nejen cenu a kvalitu, ale především vhodnost použití konkrétní palubky.
Není palubka, jako palubka.
Nejste si jisti, která palubka se bude hodit právě k vám a už vůbec ne, kterou na co použít? Důležité je umět rozlišit dva základní typy palubky - obkladovou a podlahovou. Nenechte se zmást, rozdíl mezi nimi poznáte poměrně snadno. Stačí si ohlídat základní parametry jako jsou tloušťka (výška), šířka, délka a v neposlední řadě také možnost využití. Ne všechny palubky totiž vaše požadavky obstojí. A opomenout byste určitě neměli ani způsob ošetření konkrétního typu palubek.
Využití
Obkladové palubky nabízí hned několik způsobů využití. Pro své specifické vlastnosti jsou vhodné k obkládání interiérů i exteriérů budov. Skvěle se hodí k použití na stěny, stropy i fasády, a to rodinných i bytových domů, chalup i chat. Ideální jsou k podbití střech i při stavbě dřevěných štítů domu. Tvoří také spolehlivý základ tepelné izolace. Zakrýt s nimi můžete místa, které nejsou zrovna reprezentativní i studené stěny nebo zdi, u kterých dochází k častým otěrům. Šikovně schovají také kabely a elektroinstalaci. Oproti podlahovým palubkám jsou silnější a odolnější.
Podlahové palubky často nachází své uplatnění v exteriérech i interiérech. Venku jsou využívané pro terasy a altány, kde tvoří rovnoměrný vzhledný povrch. Ucelenou dřevěnou podlahu, nejčastěji
z tvrdých exotických dřevin, tvoří také v nejrůznějších domácnostech. Podlahové palubky se vyznačují nižší vlhkostí než ty obkladové.
Tloušťka
V závislosti na typu použití existují různé tloušťky palubek. U obkladových palubek se běžně setkáte s tloušťkou od 12 do 19 milimetrů. Pokud se chystáte obkládat stěny nebo strop, kde je funkce spíše dekorační, slabší palubka bude naprosto dostačující. Ideální tloušťka je 12 – 15 milimetrů. Nejčastěji se v obchodech pravděpodobně setkáte s palubkami o síle 12,5 – 14 milimetrů, ty bývají k obkládání interiérů nejpoužívanější. 15 milimetrová tloušťka nejčastěji nachází své uplatnění při obkládání exteriérů. Nejširší palubky do 19 milimetrů pak využijete zejména na obložení dřevěné fasády. Tyto obkladové palubky jsou vhodné pro vnitřní prostory i pro venkovní obklady.
Podlahové palubky mají oproti těm podlahovým tloušťku větší. V obchodech můžete narazit na sílu už od 19 milimetrů, vyhledávanější jsou ale silnější, odolnější palubky s 24, 28 nebo dokonce 40 milimetry. Nejmenší tloušťka dostačuje na vícevrstvé podlahy i na provizorní použití. Kutilové nejčastěji sáhnou po tloušťce 28 milimetrů, která hravě zvládne i větší zatížen podlahy. Pro stropy a půdy je ale tato tloušťka spíše nutné minimum. Nejširší palubky s tloušťkou 40 milimetrů si žádají vysoce zatížené prostory.
Šířka
To, jak bude podlahová palubka široká, závisí na její tloušťce. Pamatujte, že uvedená šířka se vždy měří i s perem. Nejčastěji můžete najít obkladové palubky se šířkou 96 až 121 milimetrů. Nejužší palubky o síle 19 milimetrů dosahují šířky 121 milimetrů. Hodit se budou ke specifickému stylu místnosti. Silnější palubky o 24, 28 a 40 milimetrech mají většinou šířku 146 milimetrů. Využívají se hojně v dřevostavbách, kde potřebují větší pevnost a stabilitu. Podlahové palubky jsou k dostání v šířce od 121 do 146 milimetrů.
Délka
Obkladové palubky seženete u různých prodejců v několika délkách. Nejžádanější jsou palubky
v délce 3 až 5 metrů. U podlahových palubek se délka pohybuje v rozmezí 2 až 6 metrů. Nejčastěji vyhledávaná délka však bývá okolo 4 metrů. Volba délky podlahové palubky se odvíjí od toho, kde a jak budete palubku pokládat. Vliv má nejen velikost místnosti, ale také způsob použití.
Péče
Podlahové ani obkladové palubky se neobejdou bez kvalitní péče. Při natírání ale nezapomeňte pokaždé zohlednit konkrétní dřevinu. Měkký povrch podlahových palubek je nejlepší ošetřit elastickým lakem. Na tvrdší povrch použijte prostředek na bázi olejů a vosků. Tvrdým nátěrovým epoxidovým lakům se vyvarujte. Myslete ale na to, že palubky (zejména ty měkké) si budou žít svým vlastním životem a ani ta nejlepší ochrana nezabrání jejich mechanickému poškození. Na vině tak nemusí být kvalita dřeva, ale běžné opotřebení v čase. Obkladové palubky používané v exteriérunezapomeňte ošetřit proti plísním a houbám.
Poctivá a pravidelná údržba je klíčem k dokonalé palubce, která vydrží.