Rozdělení dřeva podle tvrdosti
Při výběru dřeva zohledněte kromě jiných parametrů také jeho tvrdost. Obecně platí, že čím je dřevo tvrdší, tím je odolnější vůči poškození. Podle této mechanické vlastnosti navíc poznáte, k jakému účelu lze konkrétní dřevinu použít. V tomto článku vám představíme 3 nejvyhledávanější.
Výpočet tvrdosti
Na tvrdost dřeva má přímý vliv jeho hustota (podíl mezi hmotou a objemem). K výpočtu nám slouží tzn. Brinnelova metoda, při které se ocelová kulička o průměru 10 mm silou vtlačí do dřeva s 12% vlhkostí. Do měkkých dřev silou 100 N, do středně tvrdých silou 500 N a do tvrdých dřev silou 1000 N. Následně se změří průměr jamky, kterou po sobě kulička zanechá a na základě vzorce Brinnelovy stupnice tvrdosti dřeva se pak dřevina zařadí do jedné ze 3 kategorií. Tato zátěžová zkouška pracuje s jednotkou MPa (dříve označováno jako kg/cm2).
3kategorie tvrdosti dřeva a příklady dřevin:
- Měkké dřevo (<40 MPa): smrk, borovice, topol, lípa
- Středně tvrdé dřevo (>40 MPa): sibiřský cedr, jasan, dub, ořech
- Tvrdé dřevo (>80 MPa): buk, habr, bříza, javor
Smrk
K nejčastěji využívaným dřevinám u nás patří smrk, který z hlediska tvrdosti řadíme do kategorie měkkých dřev. Je charakteristický pravidelnou stavbou, stálým světlým zbarvením, minimem suků a jemnou kresbou s výraznými letokruhy. Vyznačuje se vysokou tuhostí a pevností i poměrně snadnou manipulací a opracovatelností. Pro tyto specifické vlastnosti vyrábíme smrkové palubky (obkladové i podlahové) vhodné jak na stěny a stropy v interiéru, tak na terasy, zateplené fasády, ploty nebo třeba oplocení v exteriéru. Na našich stránkách najdete palubky ze severského smrku vyrobené s perodrážkou, díky které vám půjde montáž ještě lépe od ruky.
Borovice
Dalším tuzemským dřevem v kategorii měkkých dřev je borovice. Její pevné nažloutlé dřevo je zajímavé bohatými suky a pryskyřicí, která zaručuje dobrou vlhku vzdornost. Mezi kutily je vyhledávané zejména při obkládání stěn a stropů v interiérů, v exteriéru pak například u obkladů zahradních domků a chatek. Oblíbené je také při stavbě horských srubů, kde spolehlivě odolává horským podmínkám. U nás najdete tuto dřevinu (samostatně nebo v kombinaci se smrkem) v podobě obkladových i podlahových palubek. Borovicové palubky i terasová prkna doporučujeme používat spíše na zastřešených prostorech, na přímém slunci by mohla borovice časem začít lákat hmyz a pouštět smůlu, obojí patří k její přirozenosti.
Cedr
Z exotiky je vysoce kvalitní a oblíbený sibiřský cedr (neboli borovice sibiřská), který se pyšní svým vzhledem i funkčností. Cedrové dřevo dosahuje mnohem vyšší tvrdosti oproti evropským dřevinám a podle Brinellovy metody ho řadíme mezi středně tvrdá dřeva. Má krásnou červenou barvu a vysoce elegantní texturu, je lehké, má nízkou hustotou a unikátní vlastnosti – nízkou tepelnou vodivost a vysokou odolnost vůči vlhkosti, štěpení i napadení plísněmi či škůdci. Sibiřský cedr je používaný hlavně na místech s vyšší zátěží a horšími povětrnostními podmínkami, často při obkládání bazénů a saun. Cedrové palubky nabízíme v několika provedeních a rozměrech.
Náš tip:Tvrdost dřeva, tím i jeho odolnost a životnost, můžete podpořit správnou povrchovou úpravou, třeba ochranným lakem s vysokou tvrdostí.