Renovace palubkové podlahy
Po zimě si vaše palubková podlaha zaslouží tu nejlepší péči. Poradíme vám, jak na renovaci krok za krokem i jaké přípravky použít, abyste se z její krásy a funkčnosti mohli těšit co možná nejdéle.
Odstranění prachu a nečistot
K vyčištění dřevěné podlahy vám nejlépe poslouží lehce navlhčený mop. Jeho jemná mikrovlákna dřevo nepoškrábou ani ho jinak nepoškodí. Vhodné je také použít speciální čisticí utěrky, které na základě statické elektřiny zlikvidují nepořádek i bakterie. Spáry mezi palubkami opatrně vysajte nástavcem. V případě, že se vám podlaha stále nezdá čistá, postup klidně několikrát zopakujte.
Oprava špatných spojů
Zkontrolujte, jestli některé spoje nepotřebují dotáhnout. Pokud jsou v podlaze zrezivělé šrouby nebo matice, opatrně je nahraďte novými. Nejspolehlivější jsou šrouby a vruty z oceli, které vzhled nenaruší ani po dlouholetém užívání. Ujistěte se, že je spojů v podlaze dostatek a jsou připevněné na začátku i na konci palubek. Nízká opora by mohla brzy způsobit vyboulení a další deformace.
Odmaštění povrchu
Pokud jste na podlahu používali nekvalitní oleje, pravděpodobně se na ní vlivem času a sluníčka vytvořila olejová vrstva a skvrny, které dávají vyniknout škrábancům. Lepkavá místa vyleštěte navlhčeným bavlněným hadříkem, případně je zbruste a na závěr znovu ošetřete profesionálním šetrným přípravkem. Skvěle fungují prémiové laky, oleje a lazury od značky Remmers, které najdete na našem e-shopu.
Tmelení nedokonalostí
Velké otvory je potřeba vyplnit kvalitním tmelem na dřevo. Na výběr je celá řada odstínů, hledejte a vyberte si takový, který ladí s vaší podlahou. Do vyčištěné díry naneste pomocí škrabky nebo štětce vrstvu tmelu, uhlaďte ho a nechte zaschnout podle instrukcí na obalu. Zacelení opět vytvoří jednolitý povrch, který je připravený pro následné zbroušení.
Broušení povrchu
Při práci s elektrickou bruskou postupujte vždy ve směru prken. Největší defekty nejprve odstraňte nejhrubším papírem, pro většinu povrchu pak zvolte jemnější zrnitost a na závěr drobné nerovnosti dolaďte nejjemnějším stupněm. Pro odstranění starého nátěru bruste až na samotné dřevo a co nejblíže k okrajům. Ty můžete začistit ruční bruskou. Vzniklý dřevěný prach nezapomeňte důkladně vysát.
Měření vlhkosti
Po vytření místnost větrejte, dokud dřevěné palubky dostatečně nevyschnou. Na čerstvém vzduchu ztratí zápach a nasají novou energii. V prostoru vytápěném na 15–21 °C by se měla jejich vlhkost pohybovat mezi 9–13 %. V nevytápěném interiéru okolo 12–16 %. Příliš velká vlhkost by způsobila vyboulení palubek, příliš nízká popraskání. Vlhkost zjistíte pomocí vlhkoměru na dřevo.
Profesionální péče
Pro vyčištění a rozjasnění podlahové palubky ze smrku a borovice použijte ODSTRAŇOVAČ ŠEDI DŘEVA. Finálně ji pak ošetřete kvalitním přípravkem, který ji ochrání před všemi nástrahami a prodlouží její životnost. Do interiéru doporučujeme tvrdý voskový olej na dřevo PREMIUM. Snadno se aplikuje pomocí válečku či štětce. Stejně tak i dekorativní tenkovrstvá lazura na bázi rozpouštědel HK LASUR vhodná zejména do exteriéru.