Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá 8:30-16:00)
0 měrných jednotek (m2/b.m/kus)
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 001 Kč bez DPH a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Blog
29.11.2022
SLEVA - 7 % na osobní odběr
Stavební materiál stále raketově zdražuje, ale my jsme si řekli, že vám pomůžeme ušetřit. Rozhodli jsme se, že vám tuto složitou dobu ulehčíme 7% slev... číst celé
21.11.2022
Proč nakoupit pelety u nás
Hledáte dřevěné pelety, na které nemusíte čekat věčnost? Chcete ušetřit a nakoupit pohodlně, ale kvalita, kterou za nízkou cenu dostanete vás ani zdal... číst celé
14.11.2022
Přednosti palivového dřeva a jeho výhody
Enormní vývoj cen fosilních paliv i snaha ulevit přetížené planetě přivádí stále více domácností a firem k hledání alternativ. V našem článku se dozví... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pelety: výroba a specifika
19.10.2022

Pelety: výroba a specifika

Pelety: výroba a specifika - Blog Kupdrevo

Víte, jak se pelety vyrábí a jestli jsou skutečně tak ekologické, jak se o nich tvrdí? Znáte specifika, která musí splňovat dle jednotné evropské normy? A dokážete poznat, zda jsou dané pelety skutečně kvalitní? Čtěte dále. V tomto článku se dozvíte vše, co by vás před koupí pelet mělo zajímat.

 

Výroba

Výroby palivových pelet zahrnuje umístění rozemleté biomasy pod vysoký tlak a její protlačení kulatým otvorem zvaným „dutina“. Když je biomasa vystavena vhodným podmínkám, „spojí se“ dohromady a vytvoří pevnou hmotu. Tento proces lisování pilin, hoblin a jiných zbytků zpracovaného surového dřeva za vysokých teplot se nazývá „peletování“. Vstupní dřevo předem zbavené kůry může dosahovat až 60% vlhkosti, proto je nejprve potřeba tento obsah snížit na 10 – 15 %.

 

Parametry

Při zjišťování kvality se zaměřte na tyto vlastnosti: velikost, délka, vlhkost a obsah popela. Pelety sloužící jako palivo mají průměr 6-10 mm a délku asi 3-4 násobek průměru, většinou zhruba 5 cm. Vlhkost by měla tvořit maximálně mezi 8-10 % obsahu – tedy zhruba čtvrtinu vlhkosti surového palivového dřeva. Obsah popela je u kvalitních pelet velmi nízký, ideálně pod 0,7 %. Kvalita našich pelet ze smrku a borovice odpovídá normě EN 17225-2 – A1 s maximálně 0,5 % popela. Takové složení zaručuje, že pelety topeniště nijak nezanáší.

 

Třídy kvality

Na našich stránkách najdete pouze pelety té nejvyšší kvality nesoucí označení A1, které garantuje výrobu pouze z chemicky neošetřených zbytků dřeva z pil bez příměsí kůry. Tyto prémiové pelety mají světlou barvu, jsou tvrdé a určené pro domácí užití. Dle jednotné evropské normy ale existují celkem 3 třídy kvality. Třída A2 označuje standardní pelety pro větší kotle, které mohou vykazovat část kůry a lesních těžebních zbytků. Při jejich spalování se uvolňuje více popela, jeho obsah je ohraničen 1 %. Pelety třídy B jsou využívané v průmyslových odvětvích, vyrábí se z použitého dřeva, obsahují více kůry a do 3 % popela.

 

Test kvality

Kvalitu pelet můžete poznat už v obchodě. Stačí, když pytel s peletami otočíte vzhůru nohama. Pokud na dně nenajdete rozlámané pelety ani prach, je to dobré znamení. Testů, kterými můžete zboží prověřit je hned celá řada. Pelety by měly být mechanicky stále, někdy ale pouhý pohled nebo zmáčknutí nestačí. Pokud si nejste jistí, zkuste nejprve malý vzorek. Pelety nasypte do nádoby s vodou a po minutě zkontrolujte, v jakém jsou stavu. Drží svůj tvar? Pak jsou správně slisované a vhodné k zatápění. Rozpadnou-li se nebo začnou-li plavat, nebyly vyrobeny kvalitně, od takových pelet ruce raději pryč.

 

Ekologie

Dřevěné pelety jsou 100% přírodní a jsou oblíbenou alternativou k fosilním palivům i surovému dřevu. Pelety v sobě obsahují vysoké procento celulózy, díky které přirozeně získávají tu správnou konzistenci a spolehlivě drží svůj tvar. Výroba se tak obejde bez chemických přísad a využívá se k ní pouze zbytkový materiál. Při spalování se do ovzduší dostává pouze minimum CO2, na rozdíl od uhlí jsou maximálně ohleduplné k životnímu prostředí. Dřevěné pelety jsou obnovitelným zdrojem energie, který se pěstuje a recykluje, nikoli těží a vrtá.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Prodejní sklad 1: Praha 10  

DS Forest Trade s.r.o.      

Za Zastávkou 373, Praha 10 Hala A39                       

tel: 776 357 727

Po-Pá : 8:30-17:00

Prodejní sklad 2: Terezín

DS Forest Trade s.r.o.                                       

Počaply 84, Terezín 411 55                      

tel: 777 869 173

Po-Pá : 8:30-13:00 14:00-16:00  

So: zavřeno

 

 

Kontakty
info@kup-drevo.cz
(Po-Pá 8:30-16:00)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz