Proč jsou terasová prkna ze sibiřského modřínu tou nejlepší volbou pro terasu?
Hledáte vysoce kvalitní dřevinu pro vaši novou terasu nebo její rekonstrukci? Takovou, která vydrží i drsné podmínky a zacházení těch největších raubířů? Vsaďte na jistotu a sáhněte po Sibiřském, neboli Ruském, modřínu. Kvalitnější strom by jste dnes v nabídce podlahových krytin stavebních firem jen těžko hledali.
Krasavec na pohled i na dotek
Sibiřský modřín dosahuje výšky až 40 metrů, jeho kmen má v průměru 80 centimetrů. Dřevo je charakteristické nažloutlým až červeno-hnědým zbarvením s vysokým podílem olejnatých látek. Jedinečný je také živou strukturou s velkými suky. Pro svou krásu a styl se dřevo Sibiřského modřínu využívá bez povrchové úpravy ve svém přirozeném vzhledu, a to zejména kvůli vysokému obsahu pryskyřice.
Vydří až čtvrt století
Tento zázračný jehličnatý strom z čeledi borovicovitých vás získá svým vznešeným vzhledem, ale především extrémní pevností a odolností nejen proti poškrábání či polití vodou, ale také vůči povětrnostním vlivům, mrazu i času. Na rozdíl od jiných dřevin, jako je například smrk a borovice, vám bude dělat parádu i čtvrt století. A to už je úctyhodná doba!
Kvalitnější než jiné dřeviny
Dřevo Sibiřského modřínu v sobě obsahuje vysoké procento pryskyřice, která tvoří spolehlivou ochranu před vodou, plísněni i hmyzem a zabraňuje tak trouchnivění. Letokruhy na dřevě jsou v těsné blízkosti.
Právě díky hustotě letokruhů je dřevo nesrovnatelně kvalitnější co do tvrdosti i pevnosti. Oproti běžně využívaným českým nebo evropským dřevům je zvyklý na extrémní podmínky už od ranného mládí. Ono dokáže přežít drsné počasí a náročné klimatické podmínky není jen tak. Sibiřskému modřínu ale mráz ani vlhkost nevadí, naopak. Působení těchto faktorů z něj dělá ještě silnější a pevnější strom.
Kde všude je Sibiřský modřín doma
Jak už název napovídá, Sibiřský modřín najdete v největším zastoupení v Rusku. V ruských lesích tvoří dokonce 37 % veškerých stromů. Vyskytuje se hojně od severských oblastí evropského Ruska přes Sibiř až po Mongolsko a severní Čínu. Pro své specifické a špičkové vlastnosti se z kraje 19. století začal uměle vysazovat také v Kanadě a na některých místech na severu USA. V České republice je jednou z nejvíce využívaných dřevin právě pro obkladové a podlahové palubky.
Údržba snadno a raz dva
Řekněte sami, nejsou terasová prkna, která vydrží snad vše a na oplátku nežádají téměř žádnou péči snem každého kutila? Prach a špínu z terasových prken stačí jednoduše vytřít, jak jste zvyklí. Omezovat se v přítomnosti téhle krásné dřeviny nijak nemusíte.
Všudy přítomné dětské hračky, pohyby květináče, neuvážlivé posouvání nábytek ani hravá zvířata si na Sibiřský modřín nepřijdou! Spíše než háčkem na kráse, jako spíš přirozeným projevem tohoto přírodního materiálu je postupné zašednutí, respektive získání typické šedo-stříbrné patiny.
I tomu ale můžete velice snadno předcházet. Stačí, když na začátku a na konci sezóny podlahu ošetříte profesionálním ochranným nátěrem. Nebojte, palubky Sibiřského modřínu jen tak barvu ani stabilitu neztratí.
Pestré využití i v náročných prostorech
Už teď jste si Sibiřský modřín zamilovali stejně jako my? Kromě venkovní terasy ho můžete použít i na
sloupy, trámy, důlní podporu, dřevěný domek nebo dokonce k obložení parní sauny či bazénu, kde s
jistotou odolá chlorované i slané vodě a v protiskluzové úpravě s drážkami zajistí bezpečnost celé vaší rodiny.
V praxi se s ním můžete setkat také v restauracích, na zastřešených sportovištích nebo třeba ve velkých veřejných budovách.