DS Forest Trade — prodej dřeva v Praze a Terezíně. DODÁNÍ PO CELÉ ČR, 1 až 10 prac. dnů U objednávek nad 35 000 Kč,- poskytujeme individualní slevy volejte: 777 869 173
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá 8:30-16:00)
0 měrných jednotek (m2/b.m/kus)
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
Blog
14.09.2023
Nyní v prodeji: OSB desky
Vážení zákazníci, jsme nadšení, že můžeme oznámit přírůstek do naší široké škály stavebního materiálu - OSB desky! Tyto kvalitní stavební desky nyní m... číst celé
06.09.2023
Nápad: Černý dřevěný dům v Bavorsku od Appels Architekten
Curyšské studio Appels Architekten vytvořilo Dřevěný dům u jezera, dům v jihovýchodním Německu s konstrukcí z křížem lepeného dřeva a černě mořeným ob... číst celé
27.08.2023
Ve Švýcarsku se staví nejvyšší dřevěný dům na světě
Dánská kancelář Schmidt Hammer Lassen Architects vyhrála mezinárodní architektonickou soutěž na návrh nejvyššího dřevěného domu na světě, který má být... číst celé
Zobrazit všechny články
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Montáž palubek: jak na to?
14.07.2022

Montáž palubek: jak na to?

Palubky jsou široce používaným přírodním materiálem pro obložení exteriéru i interiéru. Palubky jsou dřevěné hoblované ne příliš široké desky se speciálním spojením v podobě systému pera a drážky. Pohodlný uzamykací systém pro rychlou a pohodlnou montáž.

Nejčastěji se toto dřevěné obložení používá na stěny, stropy a podlahy, ale i pro složitější architekturní struktury.

Výhody palubek

 1. Šetrnost k životnímu prostředí, ekologičnost;
 2. Rychlost montáže;
 3. Výjímečné dekorativní vlastnosti díky unikálnímu vzoru živého materiálu;
 4. Pozitivní vliv dřeva na náladu a celkový zdravotní stav;
 5. Možnost přikrytí kabeláže a jiných komunikací,
 6. Výborná izolace proti hluku a tepelným rozdílům.

Cena na palubky se odvíjí od řady vlastností: druhu a jakosti dřeva použitého k výrobě, způsobu jeho zpracování a rozměrů hotové desky.

Podle použitého materiálu:

Smrk - nejčastěji se používá k výrobě obložení zaoblených tvarů, smrkové palubky jsou velice univerzální a stojí poměrně levně. Hodí se na podlahy i na obklady stěn a stropů, a to jak vnitřní, tak i venkovní, ale kvůli měkkosti dřeva se příliš nehodí pro extrémní zatížení;

Borovice - jedno z nejvýhodnějších řešení s dobrou kvalitou;

Modřín - vysoce pevná dřevina s originálním charakteristickým vzorem, vysokou odolností proti vlhkosti a rozkladu, představují výhodnou kombinaci  ceny a kvality;

Cedr – měkký a lehký materiál s dobrou tepelnou izolací, vysoce ceněná exotická dřevina s typickou příjemně bohatou vůní;

Lípa - relativně levné řešení se zvýšenou úrovní odolnosti proti vlhkosti;

Olše - používá se v místnostech s vysokou vlhkostí.

Dub - elitní klasika. Dubové obložení je vynikající volbou pro sauny a koupelny.

 

Podle jakosti:

 1. Nejvyšší jakostní stupeň. Perfektní vzhledem i kvalitou. Deska nemá prakticky žádné vady, zářezy a jiné nedokonalosti. Vyznačuje se jednotnou barvou, krásnou texturou. K jeho vytvoření se používají nejlepší části kmene stromu.
 2. První třída (třída A). Hladká a krásná deska s živými suky o průměru až 15 mm každých 1,5 metru. Je také povoleno mít malé praskliny, které výrazně nezhoršují vizuální vnímání materiálu.
 3. Druhý stupeň (třída B). Deska nižší kvality s výmoly, prasklinami, pryskyřičnými kapsami, defekty. V tomto případě se instalace obložení na strop provádí pouze na místech, která nevyžadují soulad s ideálním designovým stylem.

 

Při výběru palubekje nezbytné volit i sílu jednotlivých prken podle účelu, který mají palubky plnit.

Pro venkovní práce jsou vhodná prkna o tloušťce 18-40 mm a pro vnitřní práce do 18 mm. Co se týče rozměrových parametrů: použitý materiál je 80-170 mm na šířku, až 6000 mm na délku. Jednoduše řečeno, rozlišujeme palubky podle toho, kam budou ve finále namontovány: obkladové, podlahové, na strop, ale i terasové a saunové.

 

Příprava palubek k montáži

 1. Před montáží je nutné odstranit nečistoty nejlépe suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem.
 2. Dále musíte ošetřit vnější část antiseptikem, které zabrání tvorbě plísní a hmyzu. Po dokončení ošetření nechte materiál zaschnout.
 3. Na začátku práce by se měla nanést na desky tenká vrstva laku nebo jiného ochranného prostředku. Mnohem pohodlnější je natírat desky ve vodorovné poloze a před montáží na stěnu. V tomto případě bude vrstva barvy rovnoměrnější a bez šmouh. Postupem času bude potřeba nátěr aktualizovat.

 

Důležité! Při instalaci palubek v sauně nepoužívejte laky, protože při zahřátí nátěrové hmoty uvolňují škodlivé látky.

Montáž palubek

Způsoby montáže palubek

Směr montáže obložení se volí v závislosti na velikosti místnosti. Existují tři hlavní typy upevnění dřevěného obložení k povrchu: horizontální, vertikální, diagonální.

Pro vizuální rozšíření úzké místnosti se doporučuje upřednostňovat horizontální instalaci obložení na stěnách.

U širokých místností a místností nepravidelného tvaru se doporučuje svislý způsob montáže.

Diagonální způsob pokládky obložení (euro obložení) vizuálně nemění rozměry místnosti, ale hraje především dekorativní roli. Tato metoda je nejnáročnější na materiál a práci .

 

Montáž palubek

Pokud hovoříme o montáži palubek v interiéru –rozlišujeme montáž na stěny a stropy nebo na podlahu.

Obklad  dřevěných palubek na stěny a stropy můžeme rozdělit do tří kroků : příprava roštu, na který se posléze připevní palubky, samotná montáž palubků a jejich ošetření.

Dřevěný rošt (z dřevěných latí nebo trámků) se připevňuje ke stěnám pomocí natloukacích hmoždinek (vzdálenosti cca 40 cm).  Latě roštu se ukládají proti pokládce palubek, ale pamatujme si, čím menší jsou rozestupy mezi latěmi v roštu, tím lépe se zabrání deformaci palubek v průběhu času.

Latě by měli mít zhruba stejnou vlhkostjako montované palubky

V případě, že budete dřevěný obklad montovat do místnosti s vyšší vlhkostí, mělo by se mezi stěnu a podkladovou lať vložit ochrannou vrstvu - pryžovou podložku.

 

Dále následuje samotná montáž: dřevěné obkladové palubky se připevní k roštu několika způsoby:

 1. Sponkami- je to nejpopulárnější způsob, ačkoliv je vizuálně nenápadný a samotné palubky lze kdykoliv sundat bez poškození.
 2. Malými drobnými hřebíčky bez hlavy tzv. Kolářskými- ty se používají spíše u klasických palubek. 
 3. Drobnými PZ vrtacími vruty, které se nemusí předvrtávat- jsou viditelné a v případě jejich montáže by si měl člověk dávat si pozor na dodržení vodorovné řady, v dnešní době je to již málo používaný způsob.

 

Po montáži palubků by se nemělo zapomenout na na lišty, ovšem pokud jsou vyžadovány.

Posledním krokem je konečný nátěr.

Podlahové palubky se, stejně jako obkladové, pokládají na rošt.

Hlavním rozdílem je, že u podlahy se předpokládá mnohem silnější zatížení a aby se neprohýbala a nedeformovala, musí být podlahový rošthustější a pevnější. Doporučuje použití silnějších latí nebo trámků. 

Jinak se celý montážní proces téměř neliší. 

Při jakékoliv montáži palubek nebo jiné práci se dřevem by člověk něměl zapomínat, že pracuje se živým materiálem jehož přirozenými procesy jsourozpínání a sesychání. Toto by se mělo vždy zohlednit při určování mezer mezi palubky.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Prodejní sklad 1: Praha 10  

DS Forest Trade s.r.o.      

Za Zastávkou 373, Praha 10 Hala A39                       

tel: 776 357 727

Po-Pá : 8:30-17:00

Prodejní sklad 2: Terezín

DS Forest Trade s.r.o.                                       

Počaply 84, Terezín 411 55                      

tel: 777 869 173

Po-Pá : 8:30-13:00 14:00-16:00  

So: zavřeno

 

 

Kontakty
Podpora www.kup-drevo.cz
Podpora www.kup-drevo.cz
(Po-Pá 8:30-16:00)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz