DS Forest Trade — prodej dřeva v Praze a Terezíně. DODÁNÍ PO CELÉ ČR, 1 až 10 prac. dnů U objednávek nad 35 000 Kč,- poskytujeme individualní slevy volejte: 777 869 173
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá 8:30-16:00)
0 měrných jednotek (m2/b.m/kus)
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
14.09.2023
Nyní v prodeji: OSB desky
Vážení zákazníci, jsme nadšení, že můžeme oznámit přírůstek do naší široké škály stavebního materiálu - OSB desky! Tyto kvalitní stavební desky nyní m... číst celé
06.09.2023
Nápad: Černý dřevěný dům v Bavorsku od Appels Architekten
Curyšské studio Appels Architekten vytvořilo Dřevěný dům u jezera, dům v jihovýchodním Německu s konstrukcí z křížem lepeného dřeva a černě mořeným ob... číst celé
27.08.2023
Ve Švýcarsku se staví nejvyšší dřevěný dům na světě
Dánská kancelář Schmidt Hammer Lassen Architects vyhrála mezinárodní architektonickou soutěž na návrh nejvyššího dřevěného domu na světě, který má být... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Montáž terasových prken: jak na to?
07.07.2022

Montáž terasových prken: jak na to?

Terasové prkno je moderní vodě-odolný materiál používaný na dokončovací stavební práce v místnostech s vysokou vlhkostí a venkovních prostorách. Instalace je poměrně jednoduchá, což vám umožňuje ji uskutečnit samostatně, aniž byste s tím trávili spoustu času.

Terasové prkno

Příprava terasových prken před instalací

Před instalací se musí počkat, než se dřevo přizpůsobí podmínkám, do kterých bude nainstalováno, musí proběhnout takzvaná adaptace. Adaptace je nezbytná, aby se během expluatace neobjevily žádné mezery. Terasová prkna se nechají ležet kolem 2-3 týdnů na vzduchu, bez obalu, ale tak, aby nenamokly. Doporučuje se skladovat prkna na stejném místě, kde bude následně instalovány.

Některá prkna se mohou začít kroutit: u přírodního dřeva je to normální. Taková prkna lze použít jako vložky a dodatečné díly. Ovšem pokud se zdeformuje více než 50 % desek, měly by se vrátit výrobci: takové procento vadného materiálu znamená, že se dopustilo chyby při sušení - uvnitř dřeva zůstalo hodně vlhkosti, sušení bylo nerovnoměrné. Právě proto je někdy výhodnější kupovat od dodavatele, kde jsou desky skladovány již mírně delší dobu, kvalita takového materiálu bude očividná.

Desky musí být ošetřeny antiseptikem, zejména ty části, které budou umístěny zdola. Látka vyplní póry dřeva, aby přebytečná vlhkost nepronikla do jeho struktury.

 

Příprava základu

Pokud plánujete instalaci na ulici, budete muset použít vibrační desku, která dobře zhutní půdu. Poté se povrch zasype štěrkem, pískem a to vše se pevně utlačí. V následujícím kroku se použije vyztužená síť a nakonec se udělá například betonový základ. 

 

Instalace kulatiny

Kulatina jsou tyče používané jako podpěra pro tvrdé podlahy popř střechy. Kulatiny se vyrábějí z kovu, železobetonu, polymerů, ale nejčastěji ze dřeva. Důvod je jednoduchý: se dřevem se lépe pracuje a jeho cena je o řád nižší.

Rozdíl mezi terasami s kulatinami různých typů spočívá v životnosti. Kulatiny ze dřeva vydrží za standardních podmínek kolem 40 let, ze železa  80 let, u betonu životnost není omezena.

Způsob pokládání kulatiny závisí na tom, jak se plánuje uspořádání terasy. Při paralelním uspořádání prken jsou kulatiny umístěny ve vzdálenosti 50 cm od sebe. Při pokládce pod úhlem 45 stupňů se mezery zmenší na 30 cm a pokud je úhel sklonu připadá na 30 stupňů, mezery budou 20 cm. Při použití terasových dlaždic se kulatiny pokládají v souladu s její šířkou.

 

Několik způsobů upevnění terasových prken

Pro otevřený způsob upevnění se používají hřebíky nebo samořezné šrouby. Existuje naopak skrytý způsob- upevnění je umístěno mezi prkny. Upevňovací prvky mají speciální hroty. 

Třetím způsobem je profil pero-drážka, ve kterém se používají speciální samořezné šrouby. Tato metoda je zvenčí téměř neviditelná.

 

Dilatační mezery (podélné švy)

Podélné švy při pokládce terasových prken jsou nezbytné pro zajištění drenáže, neboli odvedení vody z povrchu terasového systému, ale i pohodlné čištění povrchu. Dilatační mezery navíc zajišťují mírnou tepelnou roztažnost a smršťování terasových prken při teplotních změnách prostředí.

Při pokládání terasových prken se rozlišují dvě možnosti instalace: se švy a bezešvé.

V případě instalace se švy -se vytváří při montáži terasy pomocí nerezového kleimeru nebo plastové spony. Velikost švu je zhruba 4-5 mm. Tento způsob instalace se předpokládá v místech s vysokou vlhkostí nebo tam, kde jsou větší teplotní tměny. Tato metoda zajišťuje maximální životnost terasy.

Bezešvá varianta uspořádání se volí především pro uzavřené terasy. Upevnění se provádí nerezovým kleimerem s mezerou mezi deskami do 1-2 mm. Tato metoda eliminuje vnikání nečistot do systému a také činí vzhled atraktivnějším a pohodlnějším.

 

Ošetření terasových prken po instalaci

Po montáži doporučujeme ošetřit terasového prkna speciálními ochrannými hmotami. Pokud používáte třídu B a C, je vhodné desku přetřít ochrannou spárovací hmotou a nátěrem.

Pokud použijete třídu Elite nebo A, pak lze ošetřit dřšvo ochranným voskem nebo bezbarvým lakem.


Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Prodejní sklad 1: Praha 10  

DS Forest Trade s.r.o.      

Za Zastávkou 373, Praha 10 Hala A39                       

tel: 776 357 727

Po-Pá : 8:30-17:00

Prodejní sklad 2: Terezín

DS Forest Trade s.r.o.                                       

Počaply 84, Terezín 411 55                      

tel: 777 869 173

Po-Pá : 8:30-13:00 14:00-16:00  

So: zavřeno

 

 

Kontakty
Podpora www.kup-drevo.cz
Podpora www.kup-drevo.cz
(Po-Pá 8:30-16:00)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz