Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá 8:30-16:00)
0 měrných jednotek (m2/b.m/kus)
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
29.05.2023
Jak odstranit skvrny a poškození z terasových prken
Terasová prkna jsou výbornou volbou pro vytvoření atraktivní a funkční terasy. Nicméně, i přes veškerou péči mohou na terasových prknech vzniknout skv... číst celé
18.05.2023
Jaké jsou výhody a nevýhody obkladových palubek ve srovnání s jinými materiály pro obklady interiéru?
Obkladové palubky jsou jedním z nejpopulárnějších materiálů pro obklady interiéru. V tomto článku se podíváme na výhody a nevýhody obkladových palubek... číst celé
02.05.2023
Jak dlouho vydrží fasádní palubky a jak na ně správně pečovat?
Fasádní palubky jsou oblíbeným materiálem pro venkovní obklady budov díky svému přirozenému vzhledu a odolnosti. Pokud hledáte dlouhodobé řešení pro v... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak správně vybrat obkladové a podlahové palubky
29.10.2022

Jak správně vybrat obkladové a podlahové palubkyDobrý den, jmenuji se Martin a jsem partnerem společnosti DS Forest Trade. Naše společnost se dlouhodobě zabývá dovozem a výrobou dřevěných výrobků, například obkladových palubek, podlahových palubek, teras ze sibiřského modřínu, plotovek a spárovek pro výrobce nábytku. V dnešním a následujících videích se vám pokusíme zodpovědět nejčastější otázky, které nám píšete na naše webové stránky.

 

Jedním z nejčastějších dotazů je to, jak správně vybrat obkladové a podlahové palubky.

 

Palubky jsou frézované do různých délek a tloušťek. Používají se jak v interiéru, tak exteriéru. V interiéru se hlavně používají na zakrytí podlah, stěn a stropů. V exteriéru se využívají hlavně ve stavebnictví, jako například k podbití střech, krytí různých zemědělských a zahrádkářských staveb apod. Palubky mají lícovou a rubovou stranu. Rubová strana může být opatřena drážkou proti kroucení a lícová strana může mít různé tvary třeba až do obloučku, jako jsou srubové palubky.

 

Dalším dotazem, který nám posíláte je, jaký je rozdíl mezi podlahovou a obkladovou palubkou. Obkladové palubky mají na lícové straně sražené hrany, při sesazení palubek vzniká mezi jednotlivými palubkami přiznaná spára. U podlahových palubek tato hrana sražená není, tudíž, když se podlahové palubky sesadí k sobě, tak vytvoří rovnou plochu.

 

Jak správně vybrat palubky. Záleží, kde palubky budou umístěny. Pokud se budeme bavit o interiéru, záleží, jak je připravený podkladový rošt. Pokud například obkládáte strop, stačí vám palubky síly 12,5 mm, pokud obkladový rošt má rozteče mezi jednotlivými hranoly do 40 cm. Pokud tyto rozteče jsou větší, musíte použít palubky silnější - 14 a 19 mm. Samozřejmě na obklady stěn se používají palubky silnější, aby nedošlo k jejich prolomení, tzn. palubky minimálně 19-20 mm. Pokud budete obkládat podlahu, tak podlahové palubky zase záleží na hustotě roštu. Pokud máte rošt z hranolů, musíte mít minimální rozteč 30-50 cm, pak můžete použít třeba palubky síly 28 mm. Pokud se podlahové palubky pokládají na OSB desky a podobně, kdy vlastně je vynechám podlahový rošt, můžete použít palubky 20 mm. Palubky do exteriéru by měly mít sílu minimálně 14 mm a výše, záleží také, kam je budeme umisťovat.

Pokud budeme obkládat štíty nebo návětrné strany budov, používáme palubky minimálně 20 mm. Pokud se jedná o podbití budov, stání, přesahů, střech, můžeme použít palubky i 14 mm.

 

Z jakého dřeva vybrat palubky. Naše společnost dováží palubky ze sibiřského modřínu, cedru, smrku a borovice. Smrkové dřevo je měkčí, využívá se hlavně na obkladové věci v interiéru, má menší sukatost a je stálobarevné. Borovicové palubky mají větší sukatost - suky jsou větší, některé věci jsou problematické - jako jejich barevnost - mají tendenci zamodrávat. Můžou v určitých teplotách pouštět smůlu. Dalším typem palubek jsou palubky ze sibiřského modřínu a cedru. Tyto palubky patří mezi tvrdší, využívají se hlavně v exteriéru, kde dobře odpuzují vodu a jsou plné smůly, která se v nich udrží. Tyto palubky jsou, řekněme, o třídu odolnější než jsou třeba smrkové a borovicové.

 

Děkujeme vám za sledování našeho úvodního videa a v příštím videu si řekneme něco o terasách a o jejich montáži.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Prodejní sklad 1: Praha 10  

DS Forest Trade s.r.o.      

Za Zastávkou 373, Praha 10 Hala A39                       

tel: 776 357 727

Po-Pá : 8:30-17:00

Prodejní sklad 2: Terezín

DS Forest Trade s.r.o.                                       

Počaply 84, Terezín 411 55                      

tel: 777 869 173

Po-Pá : 8:30-13:00 14:00-16:00  

So: zavřeno

 

 

Kontakty
info@kup-drevo.cz
(Po-Pá 8:30-16:00)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz