DS Forest Trade — prodej dřeva v Praze a Terezíně. DODÁNÍ PO CELÉ ČR, 1 až 10 prac. dnů U objednávek nad 35 000 Kč,- poskytujeme individualní slevy volejte: 777 869 173
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá 8:30-16:00)
0 měrných jednotek (m2/b.m/kus)
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
Blog
14.09.2023
Nyní v prodeji: OSB desky
Vážení zákazníci, jsme nadšení, že můžeme oznámit přírůstek do naší široké škály stavebního materiálu - OSB desky! Tyto kvalitní stavební desky nyní m... číst celé
06.09.2023
Nápad: Černý dřevěný dům v Bavorsku od Appels Architekten
Curyšské studio Appels Architekten vytvořilo Dřevěný dům u jezera, dům v jihovýchodním Německu s konstrukcí z křížem lepeného dřeva a černě mořeným ob... číst celé
27.08.2023
Ve Švýcarsku se staví nejvyšší dřevěný dům na světě
Dánská kancelář Schmidt Hammer Lassen Architects vyhrála mezinárodní architektonickou soutěž na návrh nejvyššího dřevěného domu na světě, který má být... číst celé
Zobrazit všechny články
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Jak odstranit skvrny a poškození z terasových prken
29.05.2023

Jak odstranit skvrny a poškození z terasových prken

Terasová prkna jsou výbornou volbou pro vytvoření atraktivní a funkční terasy. Jsou odolná vůči povětrnostním podmínkám, snadno se udržují a mají dlouhou životnost. Nicméně, i přes veškerou péči mohou na terasových prknech vzniknout skvrny a poškození. V této článku se podíváme na několik účinných způsobů, jak odstranit skvrny a opravit poškození na terasových prknech.

 

Odstranění skvrn z terasových prken

Než začnete s odstraňováním skvrn, je důležité identifikovat jejich typ. Skvrny na terasových prknech mohou být způsobeny různými látkami, jako jsou oleje, barvy, červené víno nebo plísně. Každý typ skvrny vyžaduje specifický přístup k odstranění.

 

Odstranění mastných skvrn

Mastné skvrny způsobené oleji, tuky nebo potravinami lze obvykle odstranit pomocí jemného čisticího prostředku a horké vody. Naneste čisticí prostředek na skvrnu, nechte ho působit a poté ji otřete měkkou houbou nebo kartáčem. Důkladně opláchněte vodou a nechte terasu oschnout.

 

Odstranění skvrn z barvy

Skvrny z barvy mohou být zvláště obtížné odstranit. Pokud jste právě dokončili malování a na terase se objevila barva, je nejlepší jednat co nejdříve. Snažte se odstranit čerstvé skvrny barvy pomocí vlhkého hadříku nebo houbičky. Pokud je skvrna suchá, můžete ji pokusit odstranit škrábáním jemným nožem. Buďte však opatrní, abyste nepoškodili povrch terasových prken.

 

Odstranění skvrn od červeného vína

Skvrny z červeného vína na terase jsou poměrně častým problémem. Pokud se vám to stane, rychlá reakce je klíčová. Okamžitě naneste na skvrnu sůl nebo sodu a nechte působit. Sůl nebo soda by měly absorbovat část skvrny. Poté otřete skvrnu měkkým hadříkem namočený do směsi vody a jemného čisticího prostředku. Jemně vyčistěte skvrnu a opláchněte čistou vodou. Pokud je skvrna stále viditelná, opakujte postup nebo vyzkoušejte speciální odstraňovač skvrn určený pro červené víno.

 

Odstranění plísní a řas

Plísně a řasy mohou se na terase objevovat zejména ve vlhkém a stinném prostředí. Pravidelná údržba terasy je klíčová pro prevenci jejich vzniku. Pokud se na terase objeví plísně nebo řasy, můžete je odstranit pomocí směsi vody a běžného domácího čisticího prostředku nebo speciálního čističe na plísně a řasy. Naneste směs na postiženou oblast a nechte působit několik minut. Poté otřete terasu měkkou houbou nebo kartáčem a důkladně opláchněte vodou.

 

Oprava poškození terasových prken

Pokud se na terasových prknech objeví poškození, například škrábance nebo praskliny, je důležité provést opravu co nejdříve. Existují různé způsoby opravy, v závislosti na typu terasových prken.

 • U terasových prken vyrobených z kompozitního materiálu můžete použít speciální opravné sady, které obsahují opravnou pastu a nástroje pro aplikaci. Následujte pokyny výrobce a pečlivě opravte poškozené místo.
 • U terasových prken vyrobených z dřeva je možné drobná poškození opravit pomocí dřevěného tmelu nebo nátěrem. Vyčistěte a připravte poškozenou oblast, aplikujte opravný tmel a vyhladíte ho hladkou plochou. Poté můžete aplikovat nátěr, který odpovídá barvě a povrchu terasových prken.
 • Pokud je poškození vážnější nebo se týká velké oblasti terasy, může být nezbytné vyměnit celá terasová prkna. V takovém případě je vhodné konzultovat opravu s odborníkem nebo dodavatelem terasových prken.

Je důležité si uvědomit, že prevence je vždy lepší než oprava. Pravidelná údržba terasy, jako je pravidelné čištění a ochranné povlaky, může snížit riziko vzniku skvrn a poškození terasových prken.

 

Několik tipů pro prevenci

 • Pravidelně udržujte terasu čistou od nečistot a odstraňujte nečistoty, jako jsou listy, tráva nebo prach.
 • Používejte podložky pod květináče a nábytek, aby se minimalizovalo působení vlhkosti a ochránili terasová prkna před poškrábáním.
 • V případě prolití tekutin, jako je olej, víno nebo jiné látky, ihned je setřete a čistěte terasu, abyste minimalizovali absorpci do prken.
 • Pravidelně kontrolujte terasu na případné poškození, jako jsou praskliny nebo škrábance. Pokud je poškození malého rozsahu, proveďte opravu ihned.
 • Používejte ochranné povlaky nebo oleje určené pro terasová prkna, které mohou zvýšit odolnost proti skvrnám a poškození.

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Prodejní sklad 1: Praha 10  

DS Forest Trade s.r.o.      

Za Zastávkou 373, Praha 10 Hala A39                       

tel: 776 357 727

Po-Pá : 8:30-17:00

Prodejní sklad 2: Terezín

DS Forest Trade s.r.o.                                       

Počaply 84, Terezín 411 55                      

tel: 777 869 173

Po-Pá : 8:30-13:00 14:00-16:00  

So: zavřeno

 

 

Kontakty
Podpora www.kup-drevo.cz
Podpora www.kup-drevo.cz
(Po-Pá 8:30-16:00)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz