Co je spárovka?
Spárovka je jednovrstvá deska z listnatých nebo jehličnatých dřevin, je lepená v jedné vrstvě z menších přířezů dřeva, neboli lamel různých tlouštěk a délek.
Lamely na spárovky jsou sušeny až na 8% vlhkost s tolerancí ±2%. Spárovkové desky se nejčastěji slepují disperzními lepidly (PVAC) pro 3D lepení a polyuretanovými lepidly pro 4D lepení . Tímto způsobem zpracování se odstraňuje vnitřní pnutí dřeva, sníží průhyb desek a zvýší se jejich tvarová stálost.
Spárovky jsou výtečným konstrukčním dřevařským polotovarem pro další zpracování a použití především v interiéru.
Využití spárovek
Jedná se o jednu ze základních součástí dřevařského průmyslu, nejen pro svoji praktičnost, ale i ekologickou a zdravotní nezávadnost. V truhlářském průmyslu se se spárovkou setkáte poměrně často, a to především v domácnosti – pro výrobu interiérového nábytku, dřevěných schodišť, pracovních a parapetních desek, kuchyňských desek, stolových noh nebo dokonce ke zhotovení kuchyňských doplňků.
Druhy spárovek
Spárovky rozlišujeme do dvou kategorií vzhledem k jejich napojování:
CINK, neboli napojované spárovky jsou napojovány zároveň šířkově a délkově, to znamená, že lamely jsou spojeny od délky na ozubový spoj a od šířky jsou slepeny natupo. Pro tuto kategorii jsou typické krátké lamely a nekonečné vlysy, což činí spárovku cink oproti spárovce fix mnohem barevnější.
FIX, neboli průběžné spárovky jsou vyrobeny z dlouhých lamel složených po celé délce desky, to znamená, že lamely jsou od šířky slepeny natupo a od délky lamela probíhá přes celou délku spárovky v jednom kuse. Díky tomu je fix spárovka barevně stejnorodější a tím často i atraktivnější.
Také spárovky můžeme rozdělovat podle druhu dřeva:
Spárovkové desky se obvykle vyrábí z dubu nebo buku, ačkoliv se jedná o tvrdé dřevo a lze jej využít jako pracovní desku kuchyňské linky, nebo třeba k obložení schodů. Taktéž se spárovky vyrábí i z jiných dřevin: Například smrkové dřevo je o něco pružnější a má o něco nižší životnost, ale stále se vyznačuje dostatečnou pevností a proto je velmi oblíbené pro různé stavebnické nebo nábytkářské práce. Pro nábytek se používají i dražší dřeviny (ořešák), a to jak pro jejich exkluzivnějsí vlastnosti, tak i vzhled.
Aklimatizace a úprava
Před samotným zpracováním spárovek je nutná aklimatizace aspoň 48 hodin při pokojové teplotě (20-22°C). Po aklimatizaci následuje ošetření, které má být oprováděna z obou stran a na všech hranách nejen stejným způsobem, ale i materiálem , a to nejméně dvakrát. Na závěr je nezbytná i povrchová úprava.